Kararmış Kolye Nasıl Parlatılır?

Kararan kolyenin parlatılma yolu gümüş, altın ve imitasyon takılar için önemsenen konulardandır. Özellikle gümüş takılar, kükürt ile temas etmesi sonucu sıklıkla kararma problemiyle karşı karşıyadır. Kullanılmayan ve hava ile temas edecek şekilde açık kalan kolyelerde kararmalar oluşur. Evde yapılabilecek pratik yöntemlerle kararmış kolye parlatma mümkün hale gelir. Rutin bir şekilde gereken temizlik yapıldığı zaman kolyeler daha az kararmakta ve kullanım süresi uzamaktadır.

Kararmış Gümüş Kolye Nasıl Parlatılır?

 

Kararmış gümüş kolye parlatılma yolu için kullanılabilecek yöntemler şunlardır:

 

  • Tuz ve Limon: Her evde bulunan pratik malzemelerden olan tuz ve limonla kararan kolyelere çözüm getirmek mümkündür. Kararmış olan kolyeler limonlu tuzlu suda bekletildikten sonra yumuşak bez yardımıyla silinerek eski haline dönmesi sağlanır.

 

  • Gümüş Parlatma Cilası: Gümüş parlatma cilası, kararma sorunuyla karşı karşıya kalan takılar için özel olarak üretilen bir maddedir. Gümüşçülere doğrudan gidilebileceği gibi cila satın alınarak düzenli şekilde kararan takıların temizliğini yapmak mümkündür. Kararmış kolye parlatma konusunda cila, gümüşçülerin sıklıkla kullandığı ürünlerdendir.

 

  • Sirke ve Karbonat: Temizlik için etkili ürünlerden olduğu bilinen sirke ve karbonat, kararan gümüşlerde de kullanılır. Karbonat ve sirkeli su karıştırılarak gümüş kolye yarım saat kadar içerisinde bekletilir. Çıkardıktan sonra bez yardımıyla silindiğinde kararmaların ortadan kalktığı görülür.

 

  • Temizleme Mendili: Kararmış olan takılar yumuşak temizleme mendilleri yardımıyla eski haline gelebilir. Düzenli şekilde yapılan gümüş kolye temizlikleri için gözlük camlarını silmeye yarayan özel mendillerden yardım alınabilir.

 

Kararmış İmitasyon Kolye Nasıl Parlatılır?

 

Kararmış imitasyon kolye parlatma yolu için evde yapılabilecek pratik yöntemler bulunur. İmitasyon kolyelerin renginin açılmasına yönelik su ve bulaşık deterjanından yardım alınabilir. Kararmış olan kolyeler, deterjanlı suda bekletilerek durulandıktan sonra sonuç alınır. Su içerisinde hafifçe ovalanarak karartıların gitmesi sağlanır. Bunun yanı sıra yumuşak diş fırçası kullanılarak kolyelerin hafifçe ovalanması mümkündür. İşlemler uygulandıktan sonra kolyeler, sabunlu sudan arındırılarak kurulanır. Diğer bir kararmış kolye parlatma yöntemi ise alüminyum kaplı kabın içerisine tuz ve kabartma tozu içeren su hazırlamaktır. Kolyeler, hazırlanan karışıma bırakılıp 5 dakikaya kadar bekletilir. Son olarak su içerisinden alınan kolyeler, bez yardımıyla kurulandığında temizlenmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Menü

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz. Çerez Politikası'nı inceleyebilir veya "Kabul Et" butonuna tıklayabilirsiniz.