En Pahalı Tesbih Modelleri Nelerdir?

Fiyatı yüksek tesbih modellerinin neler olduğu imalat sürecinde kullanılan taşlara göre farklılıklar taşır. Binlerce yıldır kültürümüzde yer edinen tesbihlerin taş sayısı ve taşların türüne göre farklı şekillerde üretilmesi mümkündür. Doğal ve değerli materyallerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan tesbihler, pek çok farklı modelde göze çarpmaktadır. En pahalı tesbih modelleri sahip oldukları özelliklere ve kullanılan taşların niteliklerine göre tercih edilir.

 

Oltu Taşı Tesbih Modelleri

 

Oltu taşından tesbih modelleri en çok kıymet verilen tesbih alternatifleri arasında yerini alır. Erzurum’dan çıkarılan değerli bir taş türü olan oltu, kolay işlenebilir özelliklere sahip olduğundan tesbih yapımında sıkça kullanılır. Oltu taşının kıymetli görülmesinin diğer sebebi, eski zamanlara göre daha nadir bulunan taşlardan olmasıdır. Stresi azaltıcı etkisinin yanında vücuttaki negatif enerjiyi alma gibi pek çok güzel yanı bulunur. Tesbih yapımında özellikle gümüş aksesuarlarla birlikte kullanılarak şık modeller elde edilir.

 

Kehribar Taşı Tesbih Modelleri

 

Kehribar taşından tesbih modelleri pahalı ve en şık seçeneklerdendir. Kehribar, milyonlarca yıl önce ölen ağaçların fosilleşmiş kalıntılarından elde edilen bir türdür. Bu nedenle en pahalı tesbih modelleri arasında oldukça kıymetli görülen kehribar, farklı renk alternatifleriyle tesbih imalatında kullanılır. Süs eşyaları, takı ve tesbih yapımında oldukça sık tercih edilen kehribarın özellikle strese karşı koruyucu olduğu bilinir. Negatif elektriğe karşı etkili oluşu ve huzur vermesiyle insanların yanında en çok taşıdığı aksesuarlarda kullanılır. Geçmişten günümüze kadar gerek görüntüsü gerekse insan sağlığı açısından faydalarıyla değer verilen ve tesbih yapımında kullanılan doğal taşlar arasında yerini almıştır.

 

En Çok Hangi Tesbih Modelleri Tercih Edilir?

 

En çok tercih edilen tesbih modelleri arasında pahalı modeller olmasının yanında bütçelere uygun alternatifler de bulunur. Oltu taşı ve kehribar en kıymetli ve pahalı modeller arasında yer alırken gümüş, altın ve kuka gibi seçeneklerle karşılaşmak mümkündür. Mercan, inci, akik ve ametist gibi doğal taşlara tesbih modellerinde sıklıkla yer verilir. Tropikal bitki meyvesi niteliğinde olan kuka tesbihler ise pürüzsüz yapısıyla tercih edilenler arasındadır. Çok ilgi gören ve en pahalı tesbih modelleri sahip oldukları genel özellikler bakımından ideal bir kullanım sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Menü

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz. Çerez Politikası'nı inceleyebilir veya "Kabul Et" butonuna tıklayabilirsiniz.