Zultanit Taşı(Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve faydaları nelerdir?

Zultanit Taşı(Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve faydaları nelerdir?Doğal taşlar milyonlarca yıl boyunca oluşum süreci geçirerek, bulundukları kaynakların içerisinde manyetik enerji toplarlar. Söz konusu bu enerji her taş tarafından farklı ölçek ve frekanslarda yansıtılır; dolayısıyla her bir taşın kendine has faydaları ortaya çıkar. Bu taşlar arasında aksesuar yaratımında yadsınamaz bir yeri bulunan zultanit taşını (sultan taşı) bu bağlamda birkaç başlık altında inceleyebiliriz.

Zultanit Taşı(Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve faydaları nelerdir?

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir

Zultanit taşı aslında madencilikte “diaspor” olarak bilinen taş grubundan gelir. Bu taş grubunun diğer örnekleri diaspor ve Rusya’da çıkarılan Alexandrite taşlarıdır. Bu isim, ışıltılı fiziksel niteliklerinden ötürü Yunanca “diaspora” kelimesinden gelmektedir. 19. Yüzyıl’dan itibaren yoğun olarak kullanılmaya başlanan diaspor, Türkiye’de Muğla – Milas civarında 1980’li yıllardan itibaren çıkarılmaya başlandığında Zultanite isimli tescilli bir ticari marka halini almıştır. Amerika’da da tescilli olan Zultanite markası son yıllarda büyük üne kavuşmuş, yeni işletmecisi ile birlikte Csarite ismini de almıştır. Dolayısıyla her diaspor taşı aslında zultanit taşı değildir.

Zultanit Taşı(Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve faydaları nelerdir?

Zultanit Taşının (Sultan Taşı) Özellikleri Nelerdir

Zultanit taşı alüminyum bazlı olmakla birlikte üzerine yansıyan ışık ile renk değiştirme özelliğine sahiptir. Genellikle yeşil, sarı, pembe, beyaz, kahverengi ve leylak gibi sıcak renkler ve tonlarda bulunan zultanit taşı çoğunlukla yarı şeffaftır. Sertlik skalasında 6,5-7 civarında bulunan taş, dayanıklıdır. Mücevhercilikte ‘kedi gözü’ olarak bilinen özelliğe de sahiptir. Bu özellik, taş üzerinde bir ışık huzmesinin yüzey boyunca kesilmeden ortaya çıkması şeklinde özetlenebilir. Gerçek zultanitin anlaşılması için bir büyüteç yardımı ile kristalize partiküllerin iç yüzey kısmında gözlemlenmesi mümkündür.

Zultanit Taşının (Sultan Taşı) Tarihi Nedir, Nerede Çıkarılır

İkinci tür saydam bir taş olarak mücevhercilikte tescilli biçimde kabul gören zultanit taşı 80’lerden beri ülkemizde bilinmeye başlamış, son on yıl içerisinde büyük popülerliğe kavuşmuştur. Dünya üzerindeki tek zultanit yatağı Türkiye’de, Muğla-Milas civarındadır. Madenin sahibi Murat Akgün tarafından, sultanlara yakışır görünümünden ötürü bu taşa zultanit taşı ismi verilmiştir. Aynı gruptan bir taş 1800’lerden beri Rusya sınırları içerisindeki Ural Dağları’ndan da çıkarılmaktadır, fakat söz konusu taş zultanit değil diaspordur.

Zultanit Taşının (Sultan Taşı) Faydaları

Zultanit taşı muhteşem, ışıl ışıl bir görsel estetik sunmanın ve genellikle tesbih, yüzük gibi ürünlerde kullanılmasının yanısıra bazı psikolojik ve çakrasal faydalar da sunar. Açık ve berrak bir zihin yapısının oluşmasına yardımcı olur. Gerginliği azaltır, çevre ile uyumu arttırır. Bazı kaynaklara göre nazara karşı antidot etkisi yapar. Cesaret ve özgüven verir, negatif enerjiyi nötrler.

Zultanit Taşı(Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve faydaları nelerdir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Menü

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz. Çerez Politikası'nı inceleyebilir veya "Kabul Et" butonuna tıklayabilirsiniz.