Altın Kolye Nasıl Anlaşılır?

Altın kolyenin anlaşılma yolu madenin sahip olduğu birtakım kriterlerin göz önünde bulundurulmasından geçer. Altının doğasından gelen kendisine has birtakım özellikleri bulunur. Ağırlığı, çekim gücü ve çıkardığı ses gerçek altın kolye anlamak açısından ipuçlarındandır. İmitasyon kolyelerde altının karakteristik özellikleri bulunmayacağından çeşitli noktalara dikkat edilerek sahte olduğunun anlaşılması mümkündür. Altın kolyenin üzerinde yer alan damgalar ise saf altın kullanıldığını belirleyici özellikler arasındadır.

 

Altın Kolye Nerden Anlaşılır?

 

Altın kolyenin anlaşılacağı yer ve durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Mıknatıs Kontrolü: Altın kolye mıknatısa yaklaştırıldığı zaman çekim oluşması, sahte olduğu anlamına gelir. Günümüzde çeşitli malzemeler, birbirleriyle karıştırılarak imitasyon kolyeler elde edilir. Sahte kolyelerin içerisinde bulunan bileşenler ise mıknatısla çekim gücü oluşturacağından gerçeklik kontrolü yapmak mümkündür.

 

  • Damga Kontrolü: Altın kolye anlamakiçin ürünün orjinalliğini ifade eden birtakım damgalara dikkat etmek gerekir. Bu damgalar sayesinde altının karatı ve ürün içeriğiyle ilgili ipuçları verilir. Aynı zamanda üretici firmalar, kendi damgalarını kolye, bileklik gibi takıların herhangi bir noktasında kullanır.

 

  • Tartmak: Altın madeni, özgül ağırlığa sahiptir. Bu ağırlıktan dolayı imitasyon takılar, gerçeğe göre genellikle daha hafiftir. Kuyumcu terazilerinde hassas ölçümler yapılarak altının sahteliğinin anlaşılması mümkündür.

 

  • Ses: Gerçek altın, metal gibi yüzeylerle temas ettiği zaman tok bir sese sahiptir. Sahte olanlarda ise bu tip temaslarda daha tiz bir ses ortaya çıkar.

 

  • Seramiğe Sürtme: Gerçek altın seramik nesnelere sürtüldüğü zaman çıkan iz genellikle kendi rengindedir. İmitasyon ürünler seramik materyallere sürtüldüğü zaman ise siyah bir iz bırakır. Ürünün temas edildiği nesnenin kaplama olmaması önemlidir. Aksi halde ürünün sürtüldüğü yüzey çizilip farklı bir renk bırakacağından anlamak zorlaşır.

 

Altın Kolye Alırken Nelere Dikkat Edilir?

 

Altın kolye alırken dikkat edileceklergenellikle elden alışveriş esnasında oldukça işe yarar. Fakat günümüzde internet üzerinden takı alışverişleri yapıldığından dikkatli olunması gerekir. Bu nedenle alanında güvenilir firmalardan ürün satın alınmalıdır. Altın ürün alışverişleri esnasında dikkat edilecek diğer noktaysa fiyatlardır. Gerçek altın, pahalı bir maden olduğundan ürünlerin çok ucuz olması mümkün değildir. Altın kolye anlamak için kullanılan yöntemler sayesinde %100 doğru sonuç almak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Menü

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz. Çerez Politikası'nı inceleyebilir veya "Kabul Et" butonuna tıklayabilirsiniz.